Otrzymaj zwrot 700 złotych za swoją pierwszą Kasę Fiskalną

Likwidacja kasy fiskalnej w Polsce – Przewodnik dla Przedsiębiorców

Likwidacja kasy fiskalnej to proces regulowany przepisami prawa, który przedsiębiorca musi przeprowadzić w określonych sytuacjach. W Polsce zasady dotyczące użytkowania, zakończenia eksploatacji i likwidacji kas fiskalnych reguluje m.in. Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) oraz akty wykonawcze, takie jak rozporządzenia Ministra Finansów.

Do najczęstszych sytuacji, w których przedsiębiorca musi dokonać likwidacji kasy fiskalnej, należą:

  1. Wyczerpanie pamięci fiskalnej kasy
    Większość kas fiskalnych ma możliwość zapisania 1830 raportów fiskalnych (tj. raportów dobowych). Po osiągnięciu tego limitu pamięć fiskalna jest pełna, co uniemożliwia dalsze użytkowanie urządzenia. W takim przypadku konieczne jest zakończenie pracy kasy.
  2. Zakończenie działalności gospodarczej
    Jeśli przedsiębiorca zamyka firmę, musi również zakończyć użytkowanie kasy fiskalnej.
  3. Wymiana kasy na nową
    W przypadku zakupu nowego urządzenia fiskalnego likwidacja starej kasy jest obowiązkowa, aby uniknąć niezgodności w rozliczeniach.
  4. Uszkodzenie lub nieodwracalna awaria kasy
    Jeśli kasa zostanie uszkodzona w sposób uniemożliwiający jej naprawę lub odczyt danych, należy ją wyrejestrować.

Proces ten obejmuje kilka kroków, które muszą być przeprowadzone zgodnie z przepisami:

  1. Wykonanie raportu fiskalnego rozliczeniowego (dobowego i miesięcznego)
    Przed likwidacją kasy należy sporządzić końcowy raport fiskalny czyli wydruk wszystkich paragonów które zostały nabite na kase fiskalną lub drukarkę fiskalną. Jest to warunek konieczny do rozliczenia transakcji zapisanych w pamięci urządzenia. Odczyt ten przeprowadza uprawniony serwisant.
  2. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej
    Po odczycie pamięci przedsiębiorca lub firma serwisująca składa w urzędzie wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji. Formularz ten określa numer kasy oraz datę zakończenia jej użytkowania.

Podstawę prawną dla procedury likwidacji kasy fiskalnej stanowi:

  • Art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570), który nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących oraz wskazuje zasady postępowania z kasami po zakończeniu ich użytkowania.

Dodatkowo, szczegółowe regulacje zawarte są w rozporządzeniach Ministra Finansów dotyczących użytkowania kas fiskalnych.

Brak likwidacji kasy fiskalnej zgodnie z przepisami może skutkować sankcjami podatkowymi, w tym koniecznością zwrotu ulgi uzyskanej na zakup kasy. Należy pamiętać, że przedsiębiorca jest zobowiązany przechowywać dokumentację związaną z użytkowaniem i likwidacją kasy przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym kasa została wyrejestrowana.

Nasza firma, AB SERWIS, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze związanej z likwidacją kas fiskalnych. Oferujemy:

  • Profesjonalny odczyt pamięci fiskalnej przez uprawnionych serwisantów,
  • Pomoc w sporządzeniu i złożeniu dokumentów do urzędu skarbowego,
  • Doradztwo w zakresie zakupu i instalacji nowego urządzenia fiskalnego.

Jeśli potrzebujesz pomocy w likwidacji kasy fiskalnej, skontaktuj się z nami! Zadbamy, aby proces przebiegł szybko, bezproblemowo i zgodnie z prawem.